Syksyn 2019 kuntoutuskurssit

Järjestämme jälleen syksyllä 2019 laajan valikoiman sopeutumisvalmennuskursseja kaiken ikäisille allergiaa, astmaa ja ihon sairauksia sairastaville. Kursseilla saat tietoa sairaudestasi ja sen hoidosta, vertaistukea muilta sairastavilta ja voimavaroja arkeen.

Verkkokursseilla saat tietoa ja vertaistukea ajasta ja paikasta riippumatta. Tehtävät tehdään verkossa tai puhelimeen ladattavalla sovelluksella. Kurssit sisältävät muun muassa asiantuntija-alustuksia, videotietoiskuja, käytännön tehtäviä ja keskustelua.

Aikuisille atoopikoille järjestämme kuntoutuskursseja Kanarian auringon alla. Kurssit sisältävät luonnollisen valohoidon lisäksi ryhmäkeskusteluja, luentoja sekä ohjattuja liikunta- ja rentoutushetkiä. Kurssit parantavat tutkitusti osallistujien elämänlaatua ja jaksamista myös pitkällä aikavälillä!

Kursseille haetaan sähköisen haun kautta. Huomaa, että hakemuksen liitteeksi tarvitset lääkärintodistuksen tai kopion potilaskertomuksestasi. Kotimaan kurssit ovat osallistujille maksuttomia. Huomaa, että aurinkopainotteiseen sopeutumisvalmennukseen hakiessa tarvitset lääkärin lausunnon, jossa osallistumista suositellaan.
 

Kurssit aikuisille

Alopeciaa sairastavat aikuiset 16.-18.8.2019
Hyvinvointikartano Kaisankoti, Espoo. Haku päättyy 29.7.2019.

Kurssin ohjelma painottuu tiedon jakamiseen, kokemusten vaihtoon ja vertaistukeen sekä virkistykseen. Tutustumme toisiimme, jaamme arjen kokemuksia sairauteen liittyen, syömme hyvää ruokaa, ulkoilemme ja koemme pieniä rentoutushetkiä. Paikkana on kaunis kartanomiljöö luonnon keskellä.

Harvinaisia ihosairauksia sairastavat aikuiset (liikuntapainotteinen) 23.-25.8.2019
Hyvinvointikartano Kaisankoti, Espoo. Haku päättyy 29.7.2019.

Liikuntapainotteisen kurssin ohjelmassa on tiedon jakamista, kokemusten vaihtoa, vertaistukea ja virkistystä. Tutustumme toisiimme, jaamme arjen kokemuksia sairauteen liittyen, syömme hyvää ruokaa, ulkoilemme ja koemme pieniä rentoutushetkiä. Paikkana on kaunis kartanomiljöö luonnon keskellä.

Astmaa ja/tai atooppista ihottumaa sairastavat aikuiset (liikuntapainotteinen) 27.-29.9.2019
Hyvinvointikartano Kaisankoti, Espoo. Haku päättyy 30.8.2019.

Vaikeuttaako astma tai atooppinen ihottuma arkeasi ja liikunnan harrastamista? Kurssilla keskitytään liikkumaan sairauden ehdoilla ja saatat jopa löytää itsellesi uuden liikuntaharrastuksen. Ohjelmassa tiedon jakamista, kokemusten vaihtoa, vertaistukea sekä virkistäytymistä ja totta kai liikuntaa. Sinun ei tarvitse olla huippukunnossa, vaan tavoitteena on löytää liikunnan ilo.

Astmaa, allergiaa ja atooppista ihottumaa sairastavat työikäiset 11.-15.11.2019
Kuntoutumiskeskus Apila, Kangasala. Haku päättyy 11.10.2019.

Kuntoutuskurssi on tarkoitettu astmaa, allergiaa ja/tai atooppista ihottumaa sairastaville työikäisille. Kertaamme muun muassa lääkkeenottotekniikkaa ja ihon hoitoa sekä kuuntelemme lääkäriluennon. Liikuntahetkissä fysioterapeutti ottaa huomioon jokaisen yksilöllisen tilanteen. Luvassa myös kokemusten vaihtoa ja virkistymistä. Jaksat arjessa paremmin, kun sairautesi on tasapainossa!

Astmaa, allergiaa ja atooppista ihottumaa sairastavat eläkeikäiset 11.-15.11.2019
Kuntoutumiskeskus Apila, Kangasala. Haku päättyy 11.10.2019.

Kuntoutuskurssi on tarkoitettu astmaa, allergiaa ja/tai atooppista ihottumaa sairastaville eläkeläisille. Kurssin sisältö vastaa samaan aikaan järjestettävää työikäisille suunnattua kurssia, ks. tiedot yllä.
 

Kurssit lapsiperheille ja nuorille

Harvinaisia ihosairauksia sairastavat lapsiperheet 6.-8.9.2019
Kuntoutumiskeskus Apila, Kangasala. Haku päättyy 9.8.2019.

Sopeutumisvalmennuskurssi harvinaisia ihosairauksia sairastavien lasten perheille. Kurssin ohjelma painottuu tiedon jakamiseen, kokemusten vaihtoon ja vertaistukeen sekä virkistykseen. Tutustumme toisiimme, jaamme arjen kokemuksia sairauteen liittyen, syömme hyvää ruokaa, ulkoilemme, liikumme paljon ja koemme pieniä rentoutushetkiä. Lapsille on oma ohjelma.

Palovamman kokeneet nuoret 27.-29.9.2019
Kylpylähotelli Kunnonpaikka, Siilinjärvi. Haku päättyy 25.8.2019

Allergia- iho- ja astmaliitto yhdessä Tatu ry:n kanssa järjestää sopeutumisvalmennuskurssin palovamman kokeneille nuorille. Kurssin ohjelma painottuu kokemusten vaihtoon ja vertaistukeen sekä virkistykseen. Tutustumme toisiimme, opimme uutta, jaamme arjen kokemuksia vammaan liittyen, syömme hyvää ruokaa ja liikumme. Paikkana on kaunis miljöö inspiroivan Kallaveden rannalla.

Ihosairauksia sairastavat lapsiperheet 4.-6.10.2019
Kuntoutumiskeskus Apila, Kangasala. Haku päättyy 6.9.2019.

Sopeutumisvalmennuskurssi ihosairauksia sairastavien lasten perheille. Kurssin sisältö vastaa harvinaisia ihosairauksia sairastaville perheille suunnattua kurssia, ks. tiedot yllä.

Astmaa sairastavat lapsiperheet 25.-27.10.2019
Kuntoutumiskeskus Apila, Kangasala. Haku päättyy 27.9.2019.

Kurssilla vanhemmat saavat keskittyä tietoiskujen kuuntelemiseen sekä keskustella muiden vanhempien ja ammattilaisten kanssa. Lapset tutustuvat ja oppivat leikin varjolla sairauteen liittyvistä asioista sekä saavat vertaistukea ikätovereistaan. Moniammatillinen työryhmä tukee, neuvoo ja kannustaa. Ohjelmassa on myös koko perheen yhteisiä liikunta- ja leikkihetkiä. Koko perhe on tervetullut kurssille!

Ihosairauksia sairastavat lapsiperheet (Kela) 4.-8.11.2019
Kuntoutumiskeskus Apila, Kangasala. Hakemukset suoraan Kelaan.

Kaipaako teidän perheenne irtiottoa arjesta ja pysähdystä lapsen sairauden äärelle? Kurssilla saat tietoa ja tukea sekä vaihtaa kokemuksia samassa tilanteessa olevien kanssa. Kurssipaikka upean luonnon keskellä on Kuntoutumiskeskus Apila, Kangasala. Ohjelmassa on asiantuntijaluentoja, keskustelua vertaisten kanssa, lapsille omaa ohjelmaa sekä yhteisiä liikuntahetkiä.

Atooppista ihottumaa sairastavat lapsiperheet 29.11.-1.12.2019
Hyvinvointikartano Kaisankoti, Espoo. Haku päättyy 1.11.2019.

Sopeutumisvalmennuskurssi atooppista ihottumaa sairastavien lasten perheille. Kurssin sisältö vastaa muita ihosairauksia sairastaville perheille suunnattuja kursseja, ks. tiedot yllä.
 

Verkkokurssit

Palovammat 19.8.-16.9.2019

Verkkokurssilla saat asiantuntijoilta tietoa ja vinkkejä sekä vaihdat kokemuksia muiden palovamman kokeneiden kanssa. Neljän viikon aikana teet omaan tahtiisi kurssitehtäviä nettisivuilta tai kännykkään ladattavan sovelluksen kautta. Jokaisella viikolla on oma teemansa.

Valoherkät 30.9.-28.10.2019

Valoherkkien verkkokurssi on tarkoitettu sinulle, jolle auringonvalo aiheuttaa tavallista enemmän haasteita arjessa, ja tarvitset esimerkiksi lisää tietoa siitä, miten suojautua UV-säteilyltä. Kurssilla saat tietoa asiantuntijoilta ja voit jakaa vinkkejä ja kokemuksia toisten kurssilaisten kanssa. Neljän viikon aikana teet kurssitehtäviä omaan tahtiisi nettisivuilta tai kännykkään ladattavan sovelluksen kautta. Jokaisella viikolla on oma teemansa. 

Astma 14.10.-18.11.2019

Olet sitten juuri sairastunut tai jo pidemmän aikaa astmaa sairastanut, tämä verkkokurssi on tarkoitettu kaikille astmaa sairastaville aikuisille. Kurssilla saat ammattilaisten tietoa ja ohjausta sekä vaihdat kokemuksia muiden kurssilaisten kanssa. Kurssitehtävät ovat esim. videotietoiskujen katsomista, omien pohdintojen kirjoittamista sekä astman hoidon kertausta.

Ruoka-allergiaa sairastavat lapsiperheet 4.11.-2.12.2019

Onko sinulla haasteita lapsen ruoka-allergioiden kanssa? Haluatko kuulla muiden kokemuksia ja jakaa omia? Verkkokurssi on tarkoitettu juuri sinulle. Kurssilla saat ammattilaisten tietoa ja ohjausta sekä vaihdat kokemuksia muiden kurssilaisten kanssa. Kurssin aikana teet kurssitehtäviä nettisivuilla tai kännykkään ladattavan sovelluksen kautta. 

 

Aurinkopainotteinen sopeutumisvalmennus

Aurinkopainotteiset kuntoutuskurssit sisältävät vuorokauden mittaisen alkujakson Suomessa päivää ennen lähtöä Kanarialle, kahden viikon mittaisen pääjakson SunConnect Mirador Atlantico -hotellissa Puerto Ricon länsipuolella sekä viikonlopun mittaisen jälkijakson noin kolme kuukautta pääjakson jälkeen kotimaassa.

Kurssi maksaa osallistujille 400 euroa.

Talven 2019-2020 kurssien ajankohdat ovat:

Pääjakso Kanarialla 18.10.-1.11.2019
Alkujakso Suomessa 17.-18.10.2019
Haku päättyy 16.8.2019

Pääjakso Kanarialla 22.11.-6.12.2019
Alkujakso Suomessa 21.-22.11.2019
Haku päättyy 30.8.2019

Pääjakso Kanarialla 7.-21.2.2020
Alkujakso Suomessa 6.-7.2.2020
Haku päättyy 8.11.2019

Pääjakso Kanarialla 6.-20.3.2020
Alkujakso Suomessa 5.-6.3.2020
Haku päättyy 13.12.2019